تبلیغات
بـــصیـــرتـــ صـــادق - منظور رهبر انقلاب از «نرمش قهرمانانه» چیست ؟!
فان حزب الله هم الغالـــــبون
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
منظور رهبر انقلاب از «نرمش قهرمانانه» چیست ؟!
 منظور رهبر انقلاب از «نرمش قهرمانانه» چیست ؟!
حضرت امام خامنه ای صبح امروز در جمع فرماندهان سپاه پاسداران بیانات مهمی داشتند که قسمتی از آن در باب سیاست خارجی و بسیار تأمل برانگیز بود.ایشان با اشاره به پیچیدگی های دنیای دیپلماسی افزودند: "عرصه دیپلماسی، عرصه لبخند و درخواست مذاکره و مذاکره است اما همه این رفتارها باید در چارچوب چالش اصلی فهم و درک شود."
رهبر انقلاب ضمن موافقت با حرکت های صحیح و منطقی در سیاستهای خارجی و داخلی افزودند: "با مسئله ای که سالهای پیش «نرمش قهرمانانه» خواندم موافقم چرا که این حرکت در مواقعی بسیار خوب و لازم است اما با پایبندی به یک شرط اصلی."
ایشان درک ماهیت طرف مقابل و فهم صحیح هدفگذاری او را، شرط اصلی استفاده از تاکتیک نرمش قهرمانانه اعلام کردند و افزودند: "یک کُشتی گیر فنی نیز برخی مواقع بدلیل فنی نرمش نشان میدهد اما فراموش نمیکند که حریفش کیست و هدف اصلی او چیست؟" (لینک مطلب )

عبارت «نرمش قهرمانانه» بی درنگ مرا یاد عنوانی انداخت که حضرت آقا برای ترجمه ی کتاب صلح امام حسن (ع) انتخاب کرده بودند.
کتاب "صلح‌الحسن" (در تحلیل صلح امام حسن (ع) با معاویه ؛ نوشته ی شیخ راضی آل یاسین) در سال 1348 ه.ش توسط حضرت آقا ترجمه شده و عنوان «صلح امام حسن (ع) ؛ پرشکوه ترین نرمش قهرمانانه تاریخ» توسط ایشان بر این کتاب نهاده شده است.

انتخاب این عبارت حماسی ، آن هم برای واقعه ی صلح کاملاً متناسب با محتوای کتاب و در جهت زدودن این ابهام و تردید سطحی و همراه با کوته فکری است که "چرا امام حسن (ع) صلح کردند اما امام حسین (ع) قیام ؟! و دلیل این مسئله را ویژگی های شخصیتی این دو امام معصوم دانستن و وارد کردن تشکیک در صواب بودن اتخاذ این رویکرد از سوی امام حسن (ع) و دیگر شبهات مطروحه در باب ماجرای صلح امام حسن (ع)" (این کتاب را از اینجا میتوانید بخوانید | شرخ مختصری از این کتاب را هم از اینجا میتوانید بخوانید)
قصد شرح چگونگی و علل واقعه ی صلح امام حسن (ع) و مقایسه ی آن را با شرایط امام حسین (ع) را ندارم و برای اهل تحقیق روشن است که شرایط حاکم بر زمان ، امام حسن (ع) را مأمور به صلح و امام حسین (ع) را مأمور به قیام کرد و هریک از این دو بزرگوار هم اگر جای دیگری بود ، همان تصمیم متناسب با شرایط زمان را اتخاذ میکرد.و امام حسن (ع) از روی حکمت و با درنظر گرفتن مصلحت و با حفظ عزت خویش و شیعیان اقدام به صلح با معاویه کرد.
(برای اطلاعات بیشتر اینجا را بخوانید : صلح امام حسن علیه السلام در کلام شهید مطهری)

اما بکارگیری این عبارت «نرمش قهرمانانه» توسط حضرت آقا در بیانات امروزشان ، در مورد دیپلماسی و آن هم پیش از اولین سفر رئیس جمهور و هیئت دیپلماتیک همراه ایشان به نیویورک و حضور در میدان مهم و حساس دیپلماسی در مجمع عمومی سازمان ملل ، بسیار مهم و قابل تأمل است.

صحیح یا غلط نام جناب دکتر روحانی با عباراتی نظیر "تنش زدایی در سیاست خارجی" و... همراه شده است.و نحوه ی حضور و رویکرد ایشان در عرصه ی بین الملل بسیار مورد دغدغه ی دوستان و دشمنان انقلاب است.اگرچه مواضع ایشان در حوزه ی سیاست خارجی در این مدت کوتاهی که از ریاست جمهوری شان می گذرد ، نشان از توجه ایشان به اصول بنیادی دیپلماسی جمهوری اسلامی دارد و رنگ و بوی عزت ، حکمت و مصلحت در مواضع ایشان در موضوعات مختلف (مسئله سوریه ،صحبت کردن با ایران با زبان تکریم و...) احساس می شود ، اما به هر حال چه از سوی دوستان و چه از سوی دشمنان نوعی ابهام و علامت سؤال درباره رویکرد ایشان و دولت شان در مورد مسائل مختلف متوجه جمهوری اسلامی در عرصه بین الملل (نظیر مسئله هسته ای ، رابطه با امریکا و...) وجود دارد.
در صحبت های جناب روحانی و همچنین مسئولین دولت در سیاست خارجی ، سخن از تغییر در روش ها و شیوه های کاری در عرصه ی دیپلماسی و مذاکرات و... به چشم میخورد.که همگان منتظرند که این تغییرات و سطح آنها را در عرصه سیاست خارجی ببینند اما مسئله ای که مطرح است این است که اصول و مبانی مشخص و ثابت و پایه های رویکردها در عرصه ی دیپلماسی هم تبیین شده و مشخص هستند.رهبر انقلاب پیش تر «عزت ، حکمت و مصلحت» را بعنوان یک مثلث الزامى براى چارچوب ارتباطات بین‌المللى مشخص و تبیین کرده و بارها نیز برآن تأکید کرده اند.

امروز نیز رهبر انقلاب پیش از سخن گفتن از دیپلماسی و... ابتدا از پنجره ی دشمن شناسی وارد مسئله شده و چرایی و چگونگی تقابل دشمن با انقلاب اسلامی را تبیین کردند.
رهبر انقلاب با اشاره به نظم جدیدی که انقلاب اسلامی به بشریت ارائه میکند خاطر نشان کردند: "نظام سلطه دنیا را به دو بخش ظالم و مظلوم تقسیم کرده اما انقلاب اسلامی منطق ظلم ستیزی و پرهیز از ظلم را همراه آورده و این منطق باعث شد پیام انقلاب در مرزهای ایران محصور نماند و مورد استقبال ملتها قرار گیرد."
ایشان دولتهای جبّار، حکومتهای وابسته ی به نظام سلطه و شبکه های غارتگر بین المللی را از جمله مخالفان پیام انقلاب ملت ایران برشمردند و افزودند: نظام سلطه و وابستگان آن، سه سیاست اصلی "جنگ افروزی، فقر آفرینی و فساد انگیزی" را دنبال میکنند و اسلام با همه این سیاستها مخالف است و این مخالفت، مبنای چالش اساسی با انقلاب است.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه همه تحرکات و توطئه های دشمنان در 34 سال اخیر را باید در چارچوب این چالش اساسی تحلیل کرد.
و سپس به عرصه ی دیپلماسی و لبخندها و درخواست مذاکره ها اشاره کرده و فهم و درک این رفتارها را در چارچوب همان چالش اصلی دانسته و «نرمش قهرمانانه» را مقید به شرط «درک ماهیت طرف مقابل و فهم صحیح هدفگذاری او» خواندند.

یعنی با در نظر داشتن چالش اساسی نظام سلطه با انقلاب و همچنین فهم صحیح از دشمن و اهداف او می توان از روش های مختلف در دیپلماسی و روابط بین الملل استفاده کرد.
اگر تاکتیک خاصی بنا بر مصلحت مدنظر است ، این رویکرد می بایست از روی حکمت و با حفظ عزت باشد.
اگر بنا بر دیپلمات بودن است ، انقلابی بودن نباید فراموش شود!

و در یک کلام اگر نرمشی هم در کار است ، این نرمش می بایست «قهرمانانه» باشد!

امید است رهنمودهای امام جامعه مورد توجه همگان ، بخصوص دولتمردان و شخص جناب رئیس جمهور قرار بگیرد و خاصتاً در جریان این سفر مهم ایشان به نیویورک و همچنین از سرگیری مذاکرات هسته ای امیدواریم شاهد دفاع همه جانبه ی مسئولین امر از اسلام و انقلاب و حقوق حقه ی ملت باشیم.
مرتبط با: سیاسی ,
برچسب‌ها: سیاسی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
سید چهارم مهر 92 11:21
سلام ، خدا قوت برادر
سرباز آقا یکم مهر 92 17:53
سلام
ممنون از حضورتون.
رها سرمدی یکم مهر 92 12:36
آفرین خیلی وبلاگ توپی درست کردی من همیشه دنبال یه همچین وبلاگهایی هستم. خوشحال می شم با هم تبادل لینک 2 طرفه داشته باشیم. خودت حتما میدونی تبادل لینک 2 طرفه توی افزایش بازدید خیلی تاثیر داره.
یک پاپ آپ یکم مهر 92 09:30
از تک تک بازدیدات میتونی پول دربیاری !!! هر بازدید شما را با 30 ریال حساب میکنیم ! بالاترین در آمد ممکن را از ما بخواهید . برای ثبت نام و کسب در آمد عجله کنید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.