تبلیغات
بـــصیـــرتـــ صـــادق - یاد مادر نرود از یادم !!
فان حزب الله هم الغالـــــبون
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
یاد مادر نرود از یادم !!


مکتب ایرانی و نوروز باستانی تا جایی ارزش دارد که برای قیامت ثمری داشته باشد و الا اگر انحراف نباشد معطلی است و بیهودگی. اگر هم با اصول و ارزشهای دینی در تعارض باشد که حساب آن از روز هم روشن تر است.آغاز سال نو برای ما ایرانیها یعنی شور و صفا و پاکی، دیده بوسی و دید و بازدید، خنده و شادباش و صد سال به از این سالها. یعنی عید به تمام معنی.

هر چند این عید، یک آیین باستانی ما ایرانی هاست و پایگاه دینی ندارد.[1] اما مردم دیندار و خدادوست ما با ارشاد و راهنمایی علمای راستین توانسته اند به آن رنگ و بوی دینی بدهند و از این رهگذر دنیا و آخرت خود را آباد کنند. دید و بازدید، جویای احوال یکدیگر شدن، هدیه دادن، سفرهای زیارتی، تفریحهای حلال و به دور از گناه، همه از کارهایی است که دین به آنها سفارش کرده است و در این ایام بین ایرانیان مسلمان رونق دارد.

البته کسانی هم هستند که چون خود را فقط ایرانی می دانند و کاری به دین و قید اسلامی ندارند عیدشان هم به گونه دیگری است که چون مذاق این نوشته با بیان نوع عیدگیری آنها سازگار نیست می گذاریم و می رویم و فقط این را می گوییم که حساب این عده از توده مردم ما جداست.

در مقابل این عده درصد بالایی از جامعه ما نه تنها خود را ایرانی می دانند و به آن افتخار می کنند؛ حاضرند جانشان را هم برای حفظ کیان آن تقدیم کنند چه اینکه کردند. فرق این خیل عظیم با آن اقلیتِ صرفا ایرانی در این است که اینها قبل از آنکه به ایرانی بودن خود ببالند به اسلامی بودنشان افتخار می کنند. برای همین با «یا حسین علیه السلام» و «یا زهرا سلام الله علیها» ها خون دادند و ایستادند و از این نظام و این ایران با خواندن «عاشورا» و «کمیل» و «ندبه» دفاع کردند نه با «یار دبستانی من» و «ای ایران ای مرز پرگوهر».

اینها به قیامت باور دارند و می دانند دنیا مزرعه آخرت است و در این مزرعه چیزی را باید کشت که ثمر و ثمره اش به درد دنیا و آخرت بخورد.

مکتب ایرانی و نوروز باستانی تا جایی ارزش دارد که برای قیامت ثمری داشته باشد و الا اگر انحراف نباشد معطلی است و بیهودگی. اگر هم با اصول و ارزشهای دینی در تعارض باشد که حساب آن از روز هم روشن تر است.

هر گروهی را به نام رهبر و مقتدایشان می خوانند و در آنجا هیچکس را به نام کشور و قبیله اش صدا نمی زنند. در آن روز خواهند گفت علویون بیایند و فاطمیون گرد هم جمع شوند. در آن روز صف ایرانی از عراقی و افغانی جدا نیست؛ چون اینها که اصلا ملاک نیست؛ یعنی چیزی که امروز برای بعضی، ملاک خط کشی است آن روز اصلا مهم نیست؛ در آن روز همان چیزی مهم است که اکثر مردم ما از قرآن یاد گرفته اند و می دانند که کجایند پیروان فاطمه سلام الله علیها؟

گردش ایام قمری در روزهای خورشیدی سبب شده که گاهی این تعارضها رخ بنماید. قرار گرفتن محرم سالار شهیدان و یا ماه رمضان در این ایام نمونه هایی از این تعارضهاست که مردم را بین برپایی سرور و اقامه سوگواری و یا بین بخوربخور های عید و نخورنخورهای ماه رمضان قرار می دهد. هر چند این تداخلِ ایام، همیشگی نیست و اکثر سالها همان شادباش و بخوربخورهای عید است؛ ولی بالاخره این تداخل حقیقتی است که وجود دارد و چیزی که آن را بسیار دیدنی می کند رفتار مردم متدین ایران اسلامی در این تعارضهاست. رفتاری که در آن، دین، ارزشها، عشق به قرآن و اهل بیت علیهم السلام موج می زند:

تحویل سال با لباس مشکی و دیده بوسی با این جمله: «لعنت بر یزید»، شرکت در مجالس عزاداری؛ همه و همه یک پیام دارد و آن این که ما اول اسلامی هستیم بعد ایرانی. ما اول دلباخته سالار شهیدانیم بعد علاقه مند به نوروز باستانی و اگر قرار به کنار گذاشتن یکی شد ما به احترام آن که عزیزتر از جانمان است چیزی را که علاقه ای به آن داریم کنار می گذاریم.

و امسال ...

این عید تقارنی یافته با ایام فاطمیه اول. فاطمیه یعنی اقامه عزا و محزون بودن و یا حداقل ترک جشن و سرور برای مادر جوانی که امامان معصوم علیهم السلام بر او زار گریستند و یادش را زنده نگه داشتند تا راهش گم نشود. مادری که رسول خدا، اشرف مخلوقات خدا او را مادر نامید.

بنابر برخی از گزارشات تاریخی، حضرت فاطمه سلام الله علیها، 75 روز پس از رحلت پدر بزرگوارش چشم از این دنیا فرو بست و در 13 جمادی الاولی با بال و پری مجروح به سوی پدر پرکشید و دلباختگان و ارادتمندانش تا قیامت را به سوگ نشاند.

امسال این تاریخ هم زمان است با 5 فروردین. به یکدیگر یادآوری کنیم؛ مراقب باشیم تا دیگر کسی حرمت مادر شیعیان را نشکند همان یک بار که شکست؛ بس است.

تحویل سال با لباس مشکی و دیده بوسی با این جمله: «لعنت بر یزید»، شرکت در مجالس عزاداری؛ همه و همه یک پیام دارد و آن این که ما اول اسلامی هستیم بعد ایرانی. ما اول دلباخته سالارشهیدانیم بعد علاقه مند به نوروز باستانی و اگر قرار به کنار گذاشتن یکی شد ما به احترام آن که عزیزتر از جانمان است چیزی را که علاقه ای به آن داریم کنار می گذاریم

کار سختی هم نیست. حداقل شب پنجم و روز پنجم فروردین را طوری باشیم که همه بدانند ما عزادار دختر رسول خداییم.

ای به قربان همت و غیرت بچه هیئتی هایی که بی خیال عید و پسته و لباس مارکدار، بیرقهای عزایشان را به پا کرده اند در کوچه هایی که برای عید شسته اند و چادر مشکی زده اند در خانه هایی که برای عید آن را تکانده اند و سردرش نوشته اند: «به مجلس عزای مادر سادات خوش آمدید»

اینها می دانند که قیامت ندا خواهد آمد :

یَوْمَ نَدْعُوا كُلَّ أُناسٍ بِإِمامِهِم ؛ هر گروهی را به نام رهبر و مقتدایشان می خوانند و در آنجا هیچ کس را به نام کشور و قبیله‌اش صدا نمی زنند. در آن روز خواهند گفت علویون بیایند و فاطمیون گرد هم جمع شوند. در آن روز صف ایرانی از عراقی و افغانی جدا نیست؛ چون اینها که اصلا ملاک نیست؛ یعنی چیزی که امروز برای بعضی، ملاک خط کشی است آن روز اصلا مهم نیست؛ در آن روز همان چیزی مهم است که اکثر مردم ما از قرآن یاد گرفته اند و می دانند که کجایند پیروان فاطمه سلام الله علیها؟

آنچه گذشت زیره به کرمان بردن است؛ برای مردمی که همه «هست و نیست» شان فدایی قرآن و اهل بیت علیهم السلام است چه رسد به اینکه بخواهند کمی از شادیشان را کنار بگذارند برای به وجودی چنین نازنین که دردانه پدرش رسول اکرم صلی الله علیه و آله بود و فدایی امام علی علیه السلام شد و افتخار مادری یازده امام معصوم علیهم السلام برای اوست؛ اما طوری نیست تذکر همیشه خوب است و برای مومنان سودمند؛

وَ ذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرى‏ تَنْفَعُ الْمُۆْمِنین.

 

پی نوشت :

[1] هر چند روایاتی در این باره مطرح شده و بحثهایی هم کرده اند اما این روایات از نظر سند و یا دلالت توان این را ندارند برای نوروز یک خاستگاه دینی دست و پا کنند و آن را از عید باستانی به عید مذهبی تبدیل کنند.

مقام معظم رهبری در پاسخ به سوالاتی در این باره می فرمایند: «نصّ معتبرى مبنى بر اینکه عید نوروز از اعیاد دینى یا ایام مبارک شرعى‏ باشد، وارد نشده است،» اجوبة الاستفتائات سوال 1466

بنابراین نمی توان عید نوروز را یک عید مذهبی دانست.

امید پیشگر    


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مصطفی یازدهم فروردین 92 22:21
سلام
سال نو مبارک، انشاءالله سالی سرشار از موفقیت و بهروزی پیشرو داشته باشید.
یا زهرا(س)
صدف و مروارید یازدهم فروردین 92 20:51
سلام همسنگر
این سنگر شما الحمدالله هرروز پربارتر از قبل میشه , خدا به شما قوت و خیر عطا کند ان شاالله

ان شاالله شرمنده مادر سادات حضرت زهرا .سلام الله علیها. نباشیم...

التماس دعای فرج/یازهرا.س.
رضا دهم فروردین 92 09:59
یا زهرا
شهاب نهم فروردین 92 00:17
فاطمیه یعنی:' فاطمیه فصل بیعت با علی است ، جرم زهرا گفتن یک یا علی است'
فاطمیه یعنی: 'و الله ان قطعتموا یمینی‏ انی احامی ابدا عن دینی‏' ..
فاطمیه یعنی: ' لا فتی الا علی ..'
فاطمیه یعنی: كربلا در راه است ..
فاطمیه یعنی: زهرا فدا شد، تو فدا نمی شوی ؟
فاطمه یعنی : راه رسیدن ما به عاشورا ...
فاطمیه یعنی: چادر خاكی مادر ما
فاطمیه یعنی: ما می میریم، تكه تكه می شویم برای آنچه مادرمان فدای آن شد.
فاطمیه یعنی: 'می روم تا انتقام سیلی مادر بگیرم ' ...
فاطمیه یعنی: 'زهرا شدی كه نام علی را علم كنی '
فاطمیه یعنی: فدای ولایت شدن
فاطمیه یعنی: مبارزه یعنی جهاد برای زنده نگه داشتن کلام خدا.
فاطمیه یعنی: سیاست! باور نداری؟
مصطفی هشتم فروردین 92 22:25
با سلام
سال نو بر شما مبارک، انشاءالله سالی سرشار از موفقیت و بهروزی پیشرو داشته باشید.
یا زهرا(س)
نقطه رهایی هفتم فروردین 92 12:43

شهادت، تزریق خون است به پیکر اجتماع، این شهدا هستند که به پیکر اجتماع و در رگهای اجتماع، خاصه اجتماعاتی که دچار کم خونی هستند، خون جدید وارد می کنند.

شهید مطهری
همراه عدالتخواهان چهارم فروردین 92 23:00
سلام
تا الان مطلبی از خودم نداشتم كه بخوام براتون توبخش نظرات بگذارم
من وبلاگی درست كردم كه سعی كردم تمام اخبار های چند ماهه كه تو سایتهای مختلف درباره طلبه سیرجانی و محسن شیرازی كار شده جمع كنم تو یه جا

الان با مطلبی جدید «شماره تماس با طلبه سیرجانی و محسن شیرازی طلبه 19 ساله» بروزم
لطفا درخواست دارم اگر می توانید این مطلب را در وبتان قرار دهید و یك مطلب دیگه اینكه آدرس وبلاگ منو بگذارید تا افراد بتونن مطالب واخبار ها رو یكجا دریافت كنند.
خیلی ممنون
همیشه پیروز و پایدار باشید.
رضا چهارم فروردین 92 07:27
تا بوده از قدیم چنین بوده روزگار
ماه دوازدهم که رود می رسد بهار

اما حدیث منتظران حرف دیگری است
ماه دوازدهم که رسد، می رسد بهار
امید ایران چهارم فروردین 92 01:46
سایت آپارات فیلم شهدا را حذف می کند!

http://www.aparat.com/v/lEVAd

به حمایت شما دوستان نیازمندیم.
امید ایران چهارم فروردین 92 01:30
سایت آپارات فیلم شهدا را حذف می کند!

http://www.aparat.com/v/lEVAd

به حمایت شما دوستان نیازمندیم.
سنگر صفر و یکی ها دوم فروردین 92 18:55
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

با سلام
بنده از وبلاگ شما بازدید کردم و مطالب قشنگی را مشاهده نمودم. به همین دلیل، خواهان تبادل لینک با شما هستم. در صورت تمایل ابتدا وببسایت مرا در وبلاگ خود لینک کرده و اطلاع دهید.

وبسایت جامع «سنگر صفر و یکی ها»
التماس دعا
کیمیا یکم فروردین 92 18:37
سلام
مطالب این پستتون واقعا عالی بود. ما قبل از اینکه ایرانی باشیم مسلمانیم!
نوروز مبارک وایام به کامتان!
در این روزهای خوش دید و بازدید به یاد مظلومیت مسلمانان جهان هم باشیم و بخاطر رهایی مسلمانان از چنگال ظلم، برای فرج آقایمان دعا کنیم.
اللهم عجل لولیک الفرج!
شهاب یکم فروردین 92 10:44
روز ها نو نشده، کهنه تر از دیروز است
گر کند یوسف زهرا نظری، نوروز است
شهاب یکم فروردین 92 10:15
رسیده عید و دلها شاد و خرم
همه در فكر دیدارند با هم؛
همه آماده اند سفره بچینند
به فكرسفره های هفت سینند
منم درسفره دارم هفت سین را
ولی توأم شده با داغ زهرا
بود سین نخستین سیلی كین
به روی مادرم بادست سنگین
ببین بر سفره سین دومم را
كه سویی نیست درچشمان زهرا
بگویم سین سوم تا بسوزی
كه مادر سوخت بین كینه توزی
ازین ماتم دل حیدرغمین است
كه سین چهارمم سقط جنین است
به روی سفره سین پنجم این است:
سرسجاده اش زینب حزین است
شده سفره پر از اشك شبانه
ششم سین مانده سوت وكور خانه
چه گویم ای عزیز از سین آخر
بُود آن سینه ی مجروح مادر
کربلایی حمیدرضا سی ام اسفند 91 22:55
سلام دوست عزیز

وب مفید و جالبی دارید ... خوش حال میشم از وب ماهم دیدن کنید

عیدتان مبارک
اللهم عجل لولیک الفرج
سربازکوچولوآقا بیست و نهم اسفند 91 15:37
سلام همسنگر
خدا قوت.پیشاپیش سال جدید رو بهتون تبریک میگم،امیدوارم سال خوبی درکنار خانواده داشته باشین،امیدوارم که در سایه آقامون امام زمان همچنان به قلم زدنتون ادامه بدید،این بنده خطلا کار رو هم از دعاهای خودتون بی نسیب نزارین

وبم بروز با مطلبی با عنوان(شـهــدا :با من حرف بزنید .. کمی هم واژه بفرستید)،خوشحال میشم تشریف بیارین

به امید صبح ظهور
بــاولـایــت ، تــا شـــهــادت ، بـــا بـــصــیــرت
بــاولـایـت زنـده ایـم ، تـازنـده ایـم ، رزمـنـده ایـم
یاعلی
فائقه بیست و نهم اسفند 91 13:58
البته این را هم بگویم كه از نظر من عید نوروز و رسم و رسومات آن ( مثل هفت سین) درست است كه پایه و اساس دینی ندارد اما چون بر خلاف دین هم نیست قابل تحمل است. اما چهارشنبه سوری اینطور نیست.
فائقه بیست و نهم اسفند 91 12:23
سلام.
بله كاملا درسته. من كلا از هر نوع رسم و رسومی كه پایه و اساس دینی مذهبی نداشته باشه بیزارم.
عید رو فقط به خاطر دید و بازدید و صله ارحامش دوست دارم و بس...
از چهارشنبه سوری هم كه كلا متنفرم. به نظرم خیلی احمقانه هست. آخه بد بختی اینه كه خیلی از بچه مذهبی ها رو میبینم كه دارن ترقه بازی و آتش بازی میكنن. وا مصیبتا...


اللهم عجل لولیك الفرج
محب الصلوه بیست و نهم اسفند 91 12:14
سلام دوست عزیزم فرا رسیدن سال نو رو بهتون تبریك عرض می كنم امیدوارم سال جدید سالی پر از عبادت وبندگی خداوند متعال و سلامتی و تندرستی برایشما دوست عزیز باشه امیدوارم سر سفره هفت سین امسال آقامون باالصالح المهدی رواحنا الترابه مقدمه الفدا رو هم دعا كنیم به امید روزی مه سال نو رو با قدوم و فرج آقا مون عجله الله جشن بگیریم


این هفته نیز جمعه ما بی شما گذشت

آقا بپرس این که چه بر حال ما گذشت

این هفته هفت روز به ظاهر گذشتنی

بر من ولی عزیز دلم قرن ها گذشت
در خارزار حوصله هایت دویده ام

حالا ببین چه بر سر این دست و پا گذشت

هفتاد گوشه ناله زدم تا که جمعه شد

جانم به لب رسید ولی جمعه تا گذشت

گفتند جمعه بوی تو می آورد نسیم

اما نسیم آمد و سر در هوا گذشت

خورشید هم هوای مرا تازه تر نکرد

او هفت دفعه آمد و بی اعتنا گذشت

عمرم به سر رسید و از این دست جمعه ها

تکرار شد نیامدی و عمر ما گذشت...
خسرو زارعی بیست و هشتم اسفند 91 23:40
من به آمار زمین مشکوکم
اگر این سطح پراز آدمهاست
پس چرا مهدی زهرا تنهاست.....؟!
اللهم عجل لولیک الفرج
omid بیست و هشتم اسفند 91 21:53
سلام خوبی؟
امتیازی که به وبلاگت میدم بیسته
خیلی عالی بود
خوشحالم که وبلاگت رو پیدا کردم
پیشنهاد می کنم وبلاگت رو توی این سایت هم ثبت کنی و بازدید کننده های بیشتری رو به وبلاگت جذب کنی.

موفق باشی
بلاگ دایر بیست و هشتم اسفند 91 21:51
وبلاگ خود را به فهرست وبلاگ های فارسی اضافه کنید.

www.blogdir.ir
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.